Описание: Дидимотихон). Два хълма-близнаци-Дидимотихон и Света Скала (римски Рлотинуполис) контролират пътя, който ги свързва с триануполис-Одрин. Укрепени от Траян (98-117 сл.н.е.) основаваики Плотинуполис. Възтановени отново от Юстиниан I ". След 7-ми век от н.е. Плотинуполис е разрушен и се развива византийски град на хълма Кале (Крепост). По време на византийския период крепостта Дидимотихон е имала важно геостратегическо положение и след 1261 става един от най-важните градове на Тракия. Това е родното място на Йоан III Батадзи и Йоан V Палеолог и е бил седалище на императорите Йоан III Палеолог и Йоан VI Кантакузин по време на гражданските войни през първата половина на 14 век. Най-важните паметници на археологическото място са: Византийския укрепен град, от които са запазени укрепления, руини на сгради и подземни къщи, издълбани в скалите. От края на византийската цивилизация са следните църкви: Параклисът на Св. Екатерина, Катедралата на Св. Атанасий, свещен храм на Христос Спасител, църквата "Св. Георги" и Палеокастрит, параклис на Света Марина край Червената река.
Вътре в крепостта Дидимотихон е спасена църквата на "Св. Екатерина", която датира от средата на 14 век. Тухленият видим строеж на външните фасади, украсени с аркии кръгли отвори и единично междуредие с три чифта подпори свързват сградата с архитектурата на Константинопол и архитектурата на Ласкарида в Ница. Северната пристройка на византийската катедрала на Дидимотихон се отнася към първата половина на 14 век, където според традицията са погребани митрополитите на града. Пристройката е тясна и издължена с колонади и арки от двете страни и завършва с отделен куполен параклис в източния край. Между гробниците със стенописи и по пода, има две костници. Северната стена на сградата, която спасена в достатъчна височина, е изградена от дялани камъни образуващи плитки ниши, фризове и капители. Тази забилежително изградена стенна зидария наподобява съвременните градежи на Константинопол, например манастира Хора.
Меките скали на Дидимотихон са позволили на жителите да издълбаят пещери които са били мазетата на домовете , на два или три етажа и повече. Издълбани в скалата са и пътища между тях, което показва, че византийският Дидимотихон е бил гъсто населен град.Основните пътни артерии водят към двете главни порти на изток и на запад към Червената река, които оцеляват изцяло. Византийските порти са оградени от петоъгълни кули. Укреплението датира от началото на християнската ера.
Площ: 200.000 m2
Географски кординати: 41°21'2"Ν 26°29'17"Ε
Информация за контакти: Α) Служебна структура: 15-ти Отдел Византийска древност (Комотини), +30 25310 29492, email: 15eba@culture.gr . Β) Община Дидимотихон, +30 2553350602.
Предложение за туристически маршрут: Да.Принадлежи към укрепителни дейности/, свързани с градските центрове/ укрепени селища от византийския период. Препоръчва се, защото е лесно достъпнен и предсавлява особен интерес (укрепление).